Lipiec 2018

Szybkowar, czyli niezbędne wyposażenie w kuchni

W naszych czasach, gdy wszyscy cały czas gdzieś się spieszą, na gotowanie zostaje  niewiele czasu. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z przygotowywania własnych posiłków stołując się w fast-foodach i w restauracjach. Jednak moda na zdrowe odżywianie powoduje, że własne gotowanie wraca do łask. Dla osób, które zdecydowały się na przygotowywanie posiłków a nie mają na to zbyt wiele czasu, najlepszym rozwiązaniem jest zakup szybkowaru.

 


To niezwykłe urządzenie kuchenne powstało już kilkadziesiąt lat temu, ale szczególnie rozpowszechnienie szybkowarów nastąpiło w ostatnich latach. Za pomocą szybkowaru można przygotować klarowny rosół w kilkadziesiąt minut. Nieco ponad godzinę gotuję się gulasz wołowy, który bez szybkowaru może powstawać nawet 4 godziny. 


Każdy posiadacz szybkowaru doceni z pewnością możliwość ugotowania ziemniaków do obiadu w czasie kilku minut. Jeszcze krócej można przygotować ryż. Szybkowar doceni każdy pan i pani domu, bo jest to sprzęt kuchenny, który nie tylko ekspresowo szybko przygotowuje potrawy, ale też ze względu na ten fakt, oszczędza nasze pieniądze jakie wydali byśmy na gaz lub elektryczność uzywane do ich przygotowywania. 


Cechą charakterystyczną każdego szybkowaru jest to, że potrawy powstają bardzo szybko z powodu ogromnego ciśnienia, które powstaje w procesie gotowania. Z tego powodu niektórzy obawiają się tych urządzeń. Jednak są one wyposażone w odpowiednie zawory, uniemożliwiające awarię, o ile sprzęt jest wykorzystywany prawidłowo. 


Jeśli kupuje się dobry jakościowo sprzęt, na przyklad z polskiej fabryki naczyń w Olkuszu, nie trzeba się będzie obawiać niczego w okresie eksploatacji. Jeśli ktoś zastanawiał się nad zakupem szybkowaru może to zrobić online, w sklepie internetowym www.naczynia.olkusz.pl znajduje się tam sporo tanich i bezpiecznych szybkowarów i każdy znajdzie coś dla siebie. 


Użytkownicy szybkowarów szybko się od nich uzależniają i potem nie widzą sensu stosowania zwykłych konwencjonalnych garnków. Jest to udogodnienie podobne do posiadania zmywarki. Gdy ktoś jej nie ma, nie wie co traci. W związku z tym najwyższy czas spróbować w swojej kuchni szybkowaru, aby gotować szybciej i zdrowiej. 


 


Super zupy - przepisy prosto z ksiażek

W dobie internetu, w zasadzie każdy z nas ma niemal bezustanny dostęp do nieporównywalnie większej bazy wiedzy niż ludzie żyjący jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ta reguła nie dotyczy jednak sfery kulinarnej, która jako jedna z niewielu gałęzi przemysłu wydawniczego, w dalszym ciągu utrzymuje zainteresowanie swoich czytelników.

Mimo iż strony internetowe poświęcone przepisom kulinarnym starają się przedstawiać swoje treści w przystępny sposób, a ich baza zawiera w sobie często dziesiątki tysięcy rozmaitych przepisów na pierwszy plan wysuwa się ich główna wada. Jest nią ich nośnik, który uzależnia korzystanie z takich stron przy użyciu komputera lub jakiegoś urządzenia mobilnego.

Biorąc pod uwagę iż kuchnia nie wydaje się najlepszym środowiskiem do pracy z elektronicznym urządzeniem, wielu z nas powinno uciec się do zmiany nośnika. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji zdają się więc być książki kucharskie przekazujące dokładnie te samą wiedzę, dostępną niezależnie od poziomu naładowania sprzętu i bez ryzyka uszkodzenia cennego narzędzia pracy.  A jakby nie patrzeć, wszelkie niedogodności w rodzaju braku dostępu do interesującego nas przepisu wraz z utratą internetu znikają, gdy tylko mamy do czynienia z książką.

Zależnie od potrzeb danego kucharza, korzystając z szerokiej gamy książek dostępnych na rynku, możemy poznać nowe przepisy na zupy, podszkolić się w gotowaniu tanim kosztem czy nawet nauczyć się tworzenia potraw, z którymi nigdy nie mieliśmy doczynienia. Jedyną granicę wyznacza nasza wyobraźnia. Inwestycja w nowe książki kucharskie (sprzedawane m.in przez portal livro) jest jednak przede wszystkim dobrą drogą dla urozmaicenia naszej diety.