Kwiecień 2015

Wszystko, co musisz wiedzieć o pizzy

Pizza jak mało które danie na świecie zyskała sławę tak wielką, że niemal ciężko odnaleźć na całym globie osobę, która nigdy się w niej nie rozsmakowała. O jej niezwykłym powodzeniu świadczą również statystyki. Jak się okazuje, każdy dzień przynosi z sobą aż 14 milionów wydanych przez restauratorów krążków pizzy. Co więc powinnyśmy wiedzieć o najbardziej popularnej potrawie świata?

 

Woda, mąka, sól

Tylko trzy dodatki wystarczą do przyrządzenia rewelacyjnej pizzy. Te podstawowe dają nam po upieczeniu i uformowaniu okrągły, cieniutki, placek stanowiący bazę pod resztę dodatków, których komponowanie może przynieść nam ogrom zabawy. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez pizzaportal.pl, Polacy zamawiając pizzę najchętniej wybierają opcję z możliwością własnej kompozycji jej składników, wśród których królują pieczarki, szynka i salami.

 

Trochę historii

Jak powszechnie wiadomo, pochodzenia pizzy możemy doszukiwać się we Włoszech, a dokładniej w Neapolu. To tam narodziła się ta wersja pizzy, którą obecnie tak powszechnie się zajadamy. Jednak kulinarną podróż rzeczywiście należałoby zacząć od Bliskiego Wschodu, gdyż to z Turcji wywodzi się równie dobrze znany i chętnie wybierany kebab, będący pierwowzorem pizzy! Jest ona uwielbiana od wieków w całym basenie Morza Śródziemnego (w Grecji preferuje się jej starszą siostrę- pitę). We Włoszech zaś na dobre zadomowiła się najprawdopodobniej po przyjeździe do neapolskiego dworu królowej Małgorzaty Saubadzkiej. Na jej cześć przygotowano placek z sosami w kolorach flagi państwowej(z pomidorów, mozarelli i bazylii), co dało początek klasycznej Marghericie, której nazwę również zawdzięczamy owej monarchini.

 

Pizza po polsku

Jak donoszą legendy, pierwsza polska pizza pojawiła się na stole króla Zygmunta Starego i królowej Bony w XVII w., kiedy to nadworny kucharz przygotował weselną kolację dla nowożeńców. Podobno placek podano z rozmaitymi dodatkami, takimi jak mięso i ser. Jak więc widzimy, pizza to prawdziwie królewskie, wykwintne danie!

 

Ulubione danie dużych i małych

Obecnie pizza to jedno z tych dań, które smakuje niemal wszystkim. Pizzerie tworzą się niemal wszędzie, lecz największym powodzeniem cieszą się te prowadzone przez rodowitych Włochów. Jakość serwowanych przez nich placków jest faktycznie wyborna, gdyż często dodatki stanowią oryginalne, włoskie produkty. Jednak fantastyczną pizzę, ręcznie wyrabianą i wypiekaną na miejscu zjesz także w wielu popularnych pizzeriach sieciowych, takich jak Pizza Hut, czy Telepizza. Ta druga dowiezie ciepły krążek wprost pod twoje drzwi.