luty 2015

Nowoczesne sprzęty do funkcjonalnych wnętrz

W ostatnich latach sprzęt do zabudowy stał się powszechnie dostępny i coraz więcej osób decyduje się na zakup tego typu urządzeń. Zabudować można praktycznie każdy sprzęt, a producenci prześcigają się w coraz bardziej nowoczesnych koncepcjach. Zabudowane urządzenia kuchenne świetnie wpisują się w charakter wnętrza, podkreślając styl pomieszczenia.

 

Jednym z najczęściej wybieranych urządzeń jest piekarnik do zabudowy. W przeciwieństwie do piekarników z tradycyjnych kuchenek, można umieścić go na dowolnej wysokości, tak, by bez potrzeby schylania się kontrolować przebieg pieczenia. Nowoczesne piekarniki wyposaża się w wiele przydatnych funkcji, takich jak termosonda, która wskazuje, czy przygotowywana potrawa jest już gotowa, zegar z funkcją automatycznego wyłączania, termoobieg oraz minutnik.

 

Niektóre z piekarników posiadają opcję czyszczenia katalitycznego, polegającą na wypaleniu zanieczyszczeń w temperaturze 500 - 600 stopni. Producenci dbają także o bezpieczeństwo. Drzwi piekarników wyposażane są w automatyczne blokady, a także zabezpieczenia przed dziećmi. System szybkiego chłodzenia obudowy zapobiega przed nagrzewaniem się sąsiadujących szafek. Duża różnorodność oferowanego sprzętu pozwala wybrać urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

 

Na komfort korzystania z piekarnika do zabudowy składa się również sposób otwierania urządzenia. Wśród proponowanych rozwiązań są piekarniki otwierane z przodu, z boku lub z wysuwaną całą komorą. Można wybrać również najbardziej opłacalny sposób dostarczania energii, decydując się na piekarnik do zabudowy gazowy bądź elektryczny. Przy wyborze urządzenia najważniejsze jest to, by wybrać funkcje, które rzeczywiście będą przydatne.

 

 

 


Perfekcyjny przepis na pstrąga

Grudzień to wyjątkowy czas, gdy w Polsce notowana jest znacznie większa sprzedaż ryb niż w pozostałych miesiącach roku. Nie chodzi tu wyłącznie o karpia, ale również o drugiego króla wigilijnych potraw – pstrąga. W perspektywie zbliżających się świąt, wysokokalorycznych panierek i smażenia wszystkiego w głębokim tłuszczu, warto już teraz poszukać lżejszych sposobów na przygotowanie tej smacznej i zdrowej ryby.

 

Jesteśmy dziwnym krajem, który pomimo dobrodziejstwa swoich rzek i stawów, wciąż nie zauważa korzyści płynących z jedzenia ryb. Statystyki są zatrważające: na 70 kg mięsa zjadanego przez jedną osobę rocznie, przypada tylko 13 kg ryby. A przecież ryby są nie tylko źródłem witamin, minerałów i wielu składników odżywczych, ale przede wszystkim – są smaczne.

 

Jeszcze lepiej, gdy sposób ich przygotowania pozwala zachować jak najwięcej tego bogactwa płynącego prosto z natury. Pstrąg pieczony w folii czy pstrąg z grilla wydają się być stworzone idealnie na tę okazję. Bardzo dobrego, świeżego pstrąga można dostać tutaj: http://dobreryby.pl/ryby/swieze-ryby/pstrag-patroszony-z-glowa lub http://dobreryby.pl/ryby/swieze-ryby/pstrag-patroszony-bez-glowy  – z dostawą do domu, w lodzie i bezpiecznym opakowaniu.

 

Samo zdrowie

Delikatne i chude mięso pstrąga zawiera najwięcej spośród wszystkich słodkowodnych ryb kwasów omega-3, które ogrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Co warto podkreślić, już dwie porcje pstrąga tygodniowo zaspokajają zapotrzebowanie na DHA u osób z chorobami serca. Ponadto pstrąg jest niskokaloryczną rybą, bogatą w fosfor, selen, wapń, magnez, żelazo, potas i witaminy z grupy B. Jest to więc świetna alternatywa dla osób, które nie przepadają za tłustymi rybami morskimi.

 

Pstrąg z grilla a może z piekarnika?

Nie istnieje idealny przepis na rybę, który zadowoli każdego. Każdy z nas ma swoje smaki i ciężko dogodzić wszystkim. Oczywiście, w tak wyjątkowy czas jakim są święta Bożego Narodzenia, ciężko negować tradycyjne przepisy rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie kłóćmy się więc z babcią, która jak co roku przekonuje nas do panierowanego karpia i pstrąga z głębokiego tłuszczu. Ale może warto ją jakoś przekonać do tego, że wasz przepis na pstrąga jest równie smaczny? Nie będzie to wcale takie trudne.

 

Szybkie, łatwe i przyjemne

W czasie, gdy wszystkie patelnie są zajęte, pstrąg pieczony w folii wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jego przyrządzenie zajmuje niewiele czasu i wysiłku. Wystarczy łyżka masła, świeże zioła (bazylia i oregano), dwa plasterki cytryny, sól, pieprz, oliwa z oliwek i folia. Rybę myjemy, patroszymy i oskrobujemy. Przyprawiamy ją, do środka wkładamy masło, zioła i cytrynę, smarujemy oliwą, zawijamy w folę i… gotowe! Wystarczy włożyć ją do pieca i za 25 minut delektować się pyszną i zdrową rybą z piekarnika.

 


Gotowy zestaw sushi – alternatywny fastfood?

Już od kilku lat kuchnia japońska święci swoje triumfy na kontynencie europejskim. Jest nie tylko modna, smaczna, ale przede wszystkim – zdrowa. Najlepszym dowodem na to jest chociażby średnia wieku Japończyków, która plasuje się na poziomie 84 lat! Nic dziwnego więc, że w pogoni za uciekającą młodością, coraz więcej naszych rodaków przekonuje się do tego na pozór prostego połączenia surowej ryby, gotowanego ryży i alg.

 

Niby nic, a jednak wiele. Pysznie, lekko, zdrowo, modnie, świeżo, kolorowo… Można tak w nieskończoność. Sushi podbija polskie stoły i serca coraz większej grupy naszych rodaków. Dla nas – moda, kulturowy snobizm i wygoda, dla Japończyków – sztuka, połączona z filozofią zdrowego życia. Czy można więc mówić w tym przypadku o nowym, zdrowym fast foodzie? Rodowici Azjaci byliby oburzeni takim wywodem, jednak coś bezsprzecznie w tym jest…

 

Swoistą wizytówką i elementem odróżniającym nowoczesne, postępowe miasto od zapyziałej mieściny stały się sushi bary i restauracje serwujące dania kuchni japońskiej. Z dnia na dzień zauważamy ich coraz więcej w naszym otoczeniu. Sushi pojawia się również w centrach handlowych, pasażach oraz pod postacią gotowych zestawów sushi, dostępnych w lepszych sieciach hipermarketów. To nowobogackie danie nie wywodzi się jednak z wyższej klasy społecznej, a wręcz przeciwnie. – Sushi sięga swoimi korzeniami ubogiej kuchni, gdzie surowa ryba podawana z ryżem doprawionym octem, była tanią, sprzedawaną na ulicy przekąską – tłumaczy sushi master z restauracji Sushi Tokyo w Poznaniu (www.sushi-tokyo.pl/zestawy-sushi).

 

Obecnie sushi przygotowuje się z najróżniejszych owoców morza, ryb, warzyw, grzybów. Sposobów i rodzajów jest wiele: sushi-nigri, sushi-maki, sushi-chirashi, sushi-temaki, sashimi. Te małe roleczki stają się często miniaturowymi dziełami sztuki, które możemy obserwować zwijane sprawnymi palcami profesjonalistów. Przygotowanie takiego posiłku wymaga zarówno wprawy, jak i czasu, dlatego tak wiele osób decyduje się na gotowe zestawy sushi z dowozem. To bardzo wygodne rozwiązanie dla zapracowanych mieszkańców dużych miast, goniących za karierą, a chcących jednocześnie odżywiać się zdrowo i szybko.

 

Sushi jest źródłem pełnowartościowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych (za sprawą świeżej ryby) i wapnia (poprzez tofu). Wykazuje również właściwości grzybo- i bakteriobójcze (wasabi), a za sprawą alg morskich dostarcza organizmowi witamin (C, E, Dirol – podkreśla sushi master z restauracji Sushi Tokyo. Ponadto zawiera błonnik oraz wiele składników mineralnych m.in.: cynk, fluor, jod, fosfor, żelazo oraz potas i cenne aminokwasy. Zamów więc gotowy zestaw sushi, jeśli nie masz czasu na wyprawę do restauracji, ani siły by przygotować je sam.